خانه / سفارشی / 6 دلیل برتری PC نسبت به کنسول

6 دلیل برتری PC نسبت به کنسول

برخلاف بعضی طرفدارای “یا PC یا هیچی”، من هیچ تنفر قلبی ای نسبت به کنسول ها ندارم؛ حتی اولین خاطرات بازی کردنم مال پنج سالگیم از بازی Super Mario Bros که بعد از اینکه پدرم با یک Nintendo زیر بغلش اومد خونه. اونقدر از بازی های XBox 360 لذت بردم که 5 تاشون رو سوزوندم (حلقه قرمز مرگبار احمقانه و اخطارهای خوندن دیسک ها) و بعضی موقع ها -در تیره ترین اوقاتم وقتی که گرفتار خرابی های درایور یا بازی هایبد پورت شده میشم- هنوز صدای جذاب کنسول هاست که در گوش من زمزمه می کنه. در گوشم آروم میگه:”بیا دوست عزیز. حقیقت تلخ رو قبول کن! ما هم شیرینی ها و سادگی هایی داریم و هیچ وقت هم لازم نیست نگران ارتقاء سخت افزارات بشی.” و راستشو هم بخواین اقرار می کنم این حرفش تو اون اوقات تیره خیلی برام لذت بخشه.

اما بعدش می رم XCOM 2 یا یکی از بهترین بازی های PC سال 2015 -بعضیاشون نسخه کنسولی هم دارن- رو اجرا می کنم و اون وسوسه همون موقع از بین میره! حتما کنسول ها هم نقاط قوت خودشونو دارن، اما بازی PC چیزای خیلی بیشتری داره. چطوره که دوستت دارم، بازی PC؟ بزار دلیلاشو برات بشمارم:

1. بازی های ارزون

qviv_11.jpg

نه اینکه از اون آدما باشم، اما بودجه منم خیلی محدوده. هر چقدر که پول کمتری برای بازی ها خرج کنم بهتره و بازی های PC خیلی از بازی های کنسول ها ارزونتره اونم به یک دلیل خوب: “کنسول ها ملک خصوصی ان اما در فروشگاه های بازی های PC باید برای فروش رقابت کنی.” نتیجه؟ نرم افزار فوق العاده رایگان Origin و باندل های لذیذ و کوپن های همیشه با 20 درصد تخفیف Greenman و اون فروش فوق العاده های بسیار باشکوه استیم. روی PC بعضی مواقع ناشرها بازی های زیبای قدیمیشون رو اهدا می کنن تا علاقه ها رو نسبت به ساخت نسخه های بعد بازی هاشون بالا ببرن. مثل کاری که ناشران Need For Speed و SOMA و Dragon Age و Sniper Elite کردن. خیلی عالیه! و قبل از اینکه شما طرفدارای کنسول بگین هر ماه بازی رایگان دریافت می کنین، همین جا صبر کنین:”دریافت نمی کنین.” شما بازی هاتون رو با اشتراک ماهیانه PlayStation Plus و XBox Live می گیرین که اصلا و ابدا یک چیز نیستن. که میشه… (مورد 2)

2.لازم نیست هر ماه برای بازی های مولتی پلیر رو PC پول بدین

آره. دیگه همینه که هست. آفرین به رقابت!

3.انواع بیشتر بازی

شما می تونین انواع خیلی متفاوت تری از بازی های PC رو نسبت به کنسول ها پیدا کنین. نه اینکه بخوام همون ساز قدیمی رو بزنم، اما ذات باز PC هم اینجا بی تاثیر نیست چون به سادگی میشه مقایسه کرد که ناشران خیلی راحت تر میتونن یک بازی بسازن که منتج به رقم انفجاری بازی های مستقل پلتفرم PC میشه (گزارشات PC Gamer نشون میده استیم حدود هشت بازی جدید در هر روز رو در هفت ماهه اول 2015 اضافه می کرده).

نگران از دست دادن بازی های بزرگ هم نباشین. روزهای بازی های اختصاصی فراگیر کنسول ها هم کم کم داره به سر میاد. یه چند تا از بازی های Triple A دیگه حالا خودشونو از بند کنسول رها کردن چون هزینه عملیات ساخت خیلی بالا رفته و هر سه کنسول از سخت افزار های AMDای استفاده می کنن که میتونین توی یک کامپیوتر گیمینگ ارزون قیمت هم پیدا کنین. عرضه نکردن نسخه PC یک بازی Triple A برای برای ناشران ثالث اصلا توجیهی نداره چون اونا اصلا به اینکه یک کنسول خاص برتری داشته باشه اهمیتی نمی دن.

9x5j_12.jpg

البته دلایل فقط به این اکوسیستم ختم نمی شه. کیبرد و موس از مزایای سرعت، دقت و پیچیدگی بیشتری برخوردارن که کنترلرها واقعا به گرد پاشون هم نمی رسن. یه دلیلی برای اینکه سری های Counter-Strike و Civilization روی PC ترکوندن اما وقتی خواستن برن روی کنسول ها ناکام موندن، هست: کنترلشون با یک کنترلر اصلا به خوبی PC نیست.

برتری های ذاتی کیبرد و موس منجر به این شد که بازی های استراتژیک و شبیه سازی روی PCها جا خوش کنند، شاهدش هم XCOM 2 و Cities: Skylines که دو تا از بازی های قابل توجه اختصاصی اخیر PC هستن.

4.هر جور که دوست دارین بازی کنین

که می رسم به یک بعد زیبای دیگه از بازی روی PC: شما می تونین بازی هاتون هر جور که دلتون می خواد بازی کنین. خیلی از گیمرهای PC قسم خورده موس و کیبردن اما اگر دوست داشته باشین به راحتی می تونین خیلی از بازی ها رو با گیم پد بازی کنین-توهین به مقدساته، می دونم، اما من بعضی موقع ها که تمام روز رو با کیبرد کار می کنم، این کارو می کنم یا اینکه میتونید دیگه بزنید به اون در و از لوازم جانبی های اختصاصی مثل فرمون های بازی یا لوازم HOTAS (مخفف: Hands On Throttle-And-Stick) استفاده کنین (سری Sims یکی دیگه از عنوان های بزرگ PC برای این دلیل هستن).

بازی کردن Elite Dangerous با یک هدست واقعیت مجازی Oculus Rift که به صورتتون بسته شده و یک دسته پرواز در دستهاتون واقعا احساس وارد شدن به یک دنیای دیگه رو بهتون میده اما در عین حال بازی از موس و کیبرد و کنترلر هم پشتیبانی می کنه. تمام بازی کردن با PC به انتخاب و انعطاف برمیگرده، که انتخاب و انعطاف هم همیشه چیزهای فوق العاده ای هستن.

5.هر چقدر بخواین واقعی

انتخاب و انعطاف به سخت افزارهای داخل PC شما و تجربه خود بازی برمیگرده. ابرکامپیوترهایی با چند پردازنده گرافیکی که خودشونو به رزولیشن 4K رسوندن و تمام تنظیمات رو به حد اعلاء بردن، در Reddit تمام سرخط ها رو به خودشون اختصاص میدن. اینم بگم کامپیوترهایی قوی همیشه خیلی اغوا کننده ان اما اصلا لازم نیست برای بازی کردن روی PC به مرز ورشکستگی برسین.

XBox One و PlayStation 4 میتونن بازی ها رو در رزولیشنی بین 720p تا 1080p (که البته با توجه به اینکه اکثر تلویزیون ها در همون محدوده رزولیشن هستن، منطقیه) و در 30 تا 60 فریم در ثانیه با تنظیمات قابل مقایسه با PC در سطح متوسط تا بالا، اجرا کنن که می تونین با هزینه تقریبا 400 دلار می تونید یک PC گیمینگ بسازید که تمام اون گزینه ها گرافیکی کنسول ها رو هم شامل بشه البته بدون در نظر گرفتن هزینه ویندوز. توجه داشته باشین که اگر نمی خواین برای سیستم عامل خیلی ریخت و پاش کنین، بازی در لینوکس هم از قبل درخشان تر شده یا اگر بهای ویندوز رو با بهای XBox Live و PlayStation Plus مقایسه کنین، ویندوز بعد از یک سال خودش خرجشو درمیاره.

i9jw_13.jpg

البته در اون طرف سکه هم اگر بخواین میتونین فقط یک هزار دلاری خرج کارت گرافیک کنید تا به گرافیک هایی که به مرز دنیای واقعی رسیدن، دست پیدا کنین یا یک هیولای باشکوه چند مانیتوره بسازید یا کمی منطقی تر باشین و یک PC که یک جایی این وسطا قرار بگیره بسازین. به نظر من الان بازی در 60fps با یک مانیتور 2K نقطه لذت بازی با PC شده اما ممکنه بعضی مواقع طرفدارای بازی های شوتر یک مانیتور 1080p رو با قابلیت پاسخگویی 120Hz یا 144Hz سریعتر انتخاب کنند که کنسول ها از عهده هیچ کدوم برنمیان.

اما چیزی که در مورد بازی PC خیلی عالیه اینه که می تونید هر نوع سخت افزاری رو که دوست دارید و با بودجه و سلیقتون جور درمیاد، انتخاب کنید. اگر دوست دارین وقتتون رو صرف بازی های تفریحی الکترونیکی مثل Dota 2 یا League Of Legends و یا Counter-Strike: Global Offensive بکنید، حتی میتونین به نفع یکی از APUهای قوی تر AMD که از یک پردازنده گرافیکی رادئون و یک مرکز محاسبات بر روی یک چیپ تشکیل میشه، از خیر کارت گرافیک مجزا هم بگذرید.

6.Modها

شما نمی تونین بر روی XBox خودتون در Grand Theft Auto به عنوان یک ورژن آتش افروز و شیطانی Woody از Toy Story بازی کنین. شما نمی تونین لذت دیوانه کننده Modهای مولتی پلیر Just Cause 2 رو تجربه کنین و نمی تونین از آپدیت های ساخت طرفداران Half-Life 2 یا صدها ترفند موجود برای Skyrim لذت ببرید.

همه اینا و بیشتر فقط روی PC ممکنه.

Modها بازی ها رو از آن شما می کنند، ماجراجویی های جدید رو به ارمغان میارن یا اشکالاتی رو درست می کنن که ناشران ازشون چشم پوشی می کنن. اونا بخشی اعظمی از چیزی ان که یک بازی  PC رو زیبا می کنه و بخش قابل توجهی شون هم رایگان هستن(اینم یکی دیگه از زیبایی های یک پلتفرم باز).

bfsm_14.png

اشتباه برداشت نکنید: PCها ضرورتا بهتر از کنسول ها نیستند، متفاوتن. خیلی از مردم ترجیح میدن بعد از یک روز کاری طولانی و خسته کننده به جای اینکه نگران آپدیت های درایورها یا ویندوز باشن، روی یک مبل بشینن و با خیال راحت بازی کنن. کنسول ها این مشکل رو رفع میکنن. دوباره: حق انتخاب عالیه!

اما بدون توجه به بازی های ارزان، انعطاف پذیری سخت افزار و Modها، من کله شقی رو انتخاب می کنم. من نمی تونم و نمی خوام بیخیال بازی PC بشم حتی اگر هر از چند گاهی منو از خودت خسته می کنی. به خاطر خوب و بدت دوستت دارم!

درباره ی MahdiFi

خوره بازی و عاشق بازی سازی 24 ساعت پا کامپیوتر - کمپانی های مورد علاقه : مایکروسافت و سونی -

همچنین ببینید

دانلود بازی Crash Bandicoot N. Sane Trilogy + کرک

بازی Crash Bandicoot N. Sane Trilogy یکی از جذاب ترین بازی در سبک پلتفرمر منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *