خانه / بررسی / بررسی بازی Forza Horizon 3

بررسی بازی Forza Horizon 3

در ژوئن سال 2016 مایکروسافت در نمایشگاه E3 بازی هورایزن 3 را برای پلتفرم های خود معرفی کرد. بازی در گذشته در کلورادوی امریکا در قسمت یک و جنوب و شمال فرانسه و ایتالیا در بازی دوم اتفاق می افتاد، اکنون به استرالیا رفته بود، بهترین محیط برای خلق یک ریسینگ ناب. محیط های جذاب ساحلی؛ کوهستان های زیبا، شهرهای بزرگ و بیابان های عظیم که هزاران هزار مایل جاده های بی نظیر را در اختیار مخاطب قرار میداد و جنگل هایی زیبا و جادهای باران خورده و خیس نمایش درخشان توانایی های موتو گرافیکی فورزا بر روی پی سی بودند جایی که فریم بالا و Dx12 در کنار توانایی های خاص پی سی چون فلیتر های قدرتمند تر پست پراسسینگ و رندر بسیار با کیفیت تر سایه ها و نورپردازی و کلی برجستگی های گرافیکی دیگر، هورایزن 3 را به یک شکوه و جلال بصری بی رقیب بر روی PC تبدیل نموده است و تنظیمات گرافیکی عالی در کنار بهینه سازی های گسترده و رزلوشن های بالا با فریم 60 در مقابل 30 روی One، یا افکت های بلار زیباتر و نورپردازی برتردر کنار سطح جزییاتی بی رقیب برای خودرو ها از هورایزن یک جشنواره گرافیکی راه انداخته که تجربه آن برای بازیبازی واجب است. نسخه PC بازی را میتوان بهترین نسخه هورایزن نامید. این بازی به عنوان بهترین بازی ریسینگ2016 توسط پی سی گیمر انتخاب شد و نمرات متای بازی در حد بسیار بالایی قرار دارند.

محیط های کوهستان طوفان از بعد بصری خیره کننده اند.

یورش به استرالیا

فستیوال مشهور هورایزن اینبار بزرگ تر از همیشه آماده است. صدها نوع مسابقه و تنوع بی نظیر محیط ها و بیش از 350 خودرو با کلی قابلیت سفارشی سازی و کلی فعالیت های جانبی برای افزایش دادن تعامل بازیباز با جهان بازی از ویژگی های کلی این قسمت به شمار میروند. هورایزن 3 با یک سکانس خیره کننده آغاز می شود. شما باید چندین خودرو را تا مرکز برگذاری سایت فستیوال هورایزن هدایت کنید و بازی از همان لحظات آغازین میخ خود را می کوبد وبه راحتی قصد خود را از صدها ساعت سرگرمی فاش میکند. فقط یک نگاه به دشت های عظیم دور دست یا سد عظیم پیش رو تا جنگل های غول آسای بارانی با نورپردازی خیره کننده کافی است تابه گیمر ریسینگ باز بگوید به یکی از بهترین ریسینگ های تاریخ خوش آمدی.

خودروی فیات Dino کوپه یک خودروی سریع نبوده است. سال تولید آن 1960 و اویل دهه 70 برمیگردد و در فیلم های باحال آن دهه حضور نداشته است و در مسابقات موتور اسپورت نیز حضور گسترده ای نداشته است فقط عاشقان زیبایی کلاسیک کارها آن را بیاد دارند زیرا طراحی بدنه خیره کننده آن کار برتونه، اوج زیبایی یک خودرو است. موتور V6 فراری آن نیز جذابیت خاص خود را داشت. خوب این خودرو جایی در یک ویدئو گیم ندارد! ولی در هورایزن 3 قرار میگیرد.چرا ؟ شاید بخاطر زیبایی بدنه و داشبورد چوبی آن است ؟یا اینکه یک کلاسیک مشهور است ؟ یا نه بخاطر اینکه تیم Play gorund میداند چه چیزی را عاشقان خودرو دوست دارند ویا از همه مهتر تر اینکه خودشان عاشقان خودروها هستند؟

هر چقدر هم که کفر گویی باشد ! پرش با یک جاگوار از روی تپه و بعد برخورد با جاده بدون ریسک خسارت های جدی مکانیکی یکی از دلایل خارق العاده بودن هورایزن 3 است.آزادیی که به شما داده میشود تا خودروهای مودرعلاقه تان را هر طور مایل بودید برانید. همانند هرOpen World شاخص و برجسته، جهان عظیم هواریزن پر است از عناصر حواس پرت کن. نسخه نیمه خیالی از استرالیا و سواحل اقیانوسی گرم سیری اش تا کوهستان های عظیم،هر مایل از بازی با دقتی حیرت انگیز ساخته شده است زیرا 99% جهان بازی قابل گذر با خودرو هاست. هر مایل از بازی حداقل یک جاده و مسیر انحرافی در خود دارد و حجم جاده های هواریزن 3 را به غیر قابل شمارش تبدیل میکند. قبل از اینکه حتی متوجه باشید به مقصد یعنی فستیوال سایت مشرف به اقیانوس برسید شما 5 لول گرفته اید و یک میلیون دلار پول جمع کرده اید!! هنوز حتی بازی شروع نشده است! قرار بوده یک ساعت پیش به مقصد برسید! هورایزن 3 امان شما را خواهد برید. از یک چالش به یک چالش ازاف رود به جاده اصلی از اکستریم افرود به جادهای تکنیکی و بعد بزرگ راه های بی نهایت طولانی با مناظری که بعضاً با واقعیت اشتباهشان میگیرید.

تنظیمات نسخه PC برای تست و اسکرین شاتهای بعدی هم 60 فریم تست شده هم 30 فریم -بازی حتی در 4K نیز با نهایت تنظمیات گرافیکی 60 فریم را به نمایش میگذارد که نشان دهنده سطح عالی بهینه بودن موتور بازی است.Dx12 در اینجا در بهترین حالت خود قرار دارد. وقتی بازی در 4k با 60 فریم اجرا میشود تست 1080p و 2k بی معنی است. تمام شاتهای بعدی در همین تنظیمات در 4k با کمک ابزار Game bar ویندوز 10 گرفته شده اند .

توسعه دهنده یعنی پلی گراند اینجا آرایش حمله به خود گرفته است و براساس ساختار بازیهای پیشین چنان هورایزن را گسترده کرده که وصف عظمتش ساعتها وقت خواهد برد.هاب های مرکزی فستیوال همچنان مرکز این افق همه سرگرمی ها هستند. در این مکان ها شما قادرید خودرو خرید فروش کنید، ارتقاء دهید ، سفارشی سازی کنید و کلی تتظیمات جامع دیگر و انواع مسابقات و بخش اونلاین و تنظمیات هوش مصنوعی Divatar و هزاران هزار پارامتر قابل سفارشی سازی تا Level گیری و انتخاب توانایی ها و ….. هواریزن سه معجونی از خوشمزه ترین های تاریخ ریسینگ است. راستش را بخواهید هیچ بازی ریسینگی قادر نیست بعداز تجربه هورایزن من را جذب خود کند.dirt میخواهم؟ چطور است ساعتها با بهترین ماشین های Off road در بیابان ها و کوه ها برانم؟ NFS میخواهم؟ چطوراست در بهترین حالت رویای یک NFS در انواع مسابقات خیابانی با زیباترین خودرو هایی که خود ساخته ام مسابقه دهم؟ نهایت افرود را در درودخانه ها و جنگل های درهم تجربه کنم؟ یا با پاگانی زوندا تیونینگ شده برای نهایت رانندگی در جادهای تکنیکی و زیبای شهری رانندگی کنم؟ یا نه با سوبارو ایمپرزا کلاسیک رکورد تایم اتک از یک نقطه به یک نقطه دیگررا با سرعت 250 کیلومتر آنهم در off road بشکنم؟ هیچ بازی ریسینگی قادر نیست حتی به نزدیکی های مرز فان بودن هورایزن 3 برسد چه بخواهد با این شاهکار رقابت کند.

هر خودرویی در هورایزن برای خود یک داستان کامل است ! به کمک موتور حیرت انگیز فورزا در اجرای بی نقص یک شبیه ساز رانندگی در اینجا هر خودرویی برای خودش 110% از خودروی دیگر متفاوت است و لذت رانندن آن در جاده در شب تنها و بارش باران با نورپردازی نفس گیر فراموش نشدنی و جز بهترین لحظات تاریخ بازیهای رایانه ای. پلی گراند مسیر خود را ادامه داده و مرزهای بین شبیه ساز و ارکید بودن را به بهترین شکل ممکن در نوردیده است. سخت است بگوییم هورایزن 3 کدام است زیرا دردل ساختار آرکید خود سیستمی فوق العاده پیچیده از یکی از بهترین سیستم های هندلینگ تاریخ بازی های رایانه ای ریسینگ را مخفی دارد وراندن هر خودرو مخصوصا با کنترلر ایکس وان S جدید حسی خارق العاده به همراه دارد و شوک های پالسی زیر تریگر ها در هنگام از دست رفتن ترکشن در مسیر های خیس در ترکیب با نعره گوش خراش یک هیولای ماسل کار 1000 اسب بخاری هرگز از یادتان نخواهد رفت.

دستیار همراه keira مرتب به شما راهنمایی های جدید را گوشزد میکند و باور کنید در جهانی به بزرگی هورایزن شما به این خانم نیاز دارید. کایرا عملکردی عالی دارد ولحظه به لحظه اپدیت می شود و مرتب به شما پیشنهاد میدهد که در یک رقابت شرکت کنید یا مثلا به دنبال یک خودروی مشهور ولی اوراق شده درانبار های گمشده بگردید. د رحالی که هورایزن های قبلی تمرکز شان بیشتر روی تورنومنت ها بود اینبار در هورایزن 3 تمرکز اصلی روی جستجو و ماجراجویی بنا شده است. در همین جستجو هاست که شما تعداد غیر قابل وصفی رقابت و چلنج و رازهای مخفی و .. را خواهید جست. تنها در یک شهر کوچک اول بازی بیش از 50 فعالیت وجود دارد و و هرکدام با درجه های سختی متفاوت و چلنج های مربوط به خود. حالا همه 4منطقه اصلی بازی را با هم ترکیب کنید و حجمی عظیم از محتوی خواهید داشت که حتی بزرگترین ریسینگ های نسل ها هم در مقابلش رنگ میبازند.

بازی های ریسینگ سالهاست ازالگویی به نام Reputation برای خلق سیستم تک نفره بازی و ساختار پیشرفت بازیبازبهره میبرند. استفاده از این روش برای ایجاد یک سیستم رقیب خیالی در دل بازی و همچنین فن بیس تخیلی بسیار کاربردی است. این طرفداران خیالی و رقبای رویایی ساختار اصلی پیشرفت در هورایزن3 را تشکیل میدهند. بازی چنان با شما برخورد میکند گویی شما واقعا یک راننده جویای نام هستید که وارد رقابت های هورایزن فستیوال در استرالیا شده اید تا به راننده شماره یک بدل شوید. زمین بازی استرالیا( اسم خود استودیو سازنده هم زمین های بازی می باشد!) اینجا توسط میلیون ها دوربین و پهباد وDrone کنترل میشود. هر حرکت شما هر دریفت شما هر سبقت شما هر سرعت بسیار بالا در هر لحظه ثبت و بر شهرت شما افزوده می شود .

این الگوی امتیاز دهی بر پایه آزادی عمل بالا به بازی اجازه میدهد زمینی برای بازیباز فراهم کند که به دلیل عظیم بودن و جذاب بودن تک تک لحظه هایش جذاب است. وقتی میدانید رسیدن به آنسوی این بیابان کلی بر شهرت شما می افزاید ناخودآگاه علاقه دارید به آنسو برسید. واقعا سیستم به کاربرده در هواریزن 3، سیستم شهرت را به مراحل بعدی خود می رساند. مسابقاتی در هوایزن 3 وجود دارند که اساسا برای افزایش رابطه PR شما با فنها ایجاد شده اند و شما را به سطوح بالایی از شهرت و طرفداران بیشمار میرساند. رقابت با یک جت در حالی که سوار با لامبورگینی هستید یا رقابت فورد موستانگ با ترن در جادهای کوهستانی و رقابت باگی اکستریم اف رود با سوپر قایق ها در کنار رودخانه. هر ثانیه از هورایزن 3 خلق شده برای ایجاد سرگرمی ودر عین حال احترام به مخاطب و شعور او. لحظه ای شاید از این همه بدلکاری تعجب کنید ولی بلافاصله در مسابقه بعدی با راندن تکنیکی یک BMW در یک جاده باریک به هورایزن 3 برای تلاشش برای اینکه سعی میکند دوستش داشته باشید احترام می گذارید.

نهایت قدرت در نهایت گرافیک – حتی ریسینگ های سالهای بعد هم د رقابت با H3 مشکل خواهند داشت.

هورایزن 3 در هرلحظه شما را با جوایز بیشمار بمباران می کند انگار که در حال تجربه یک اکشن RPG هستید. پاداش مالی یک طرف ،افزایش شهرت و افتخارات و پرک های خاص و ارتقا Level و جوایزی مثل انتخاب تصادفی خودرو برای پاداش در کنار کلی موسیق وآهنگ هایی که آنلاک می شوند و… بهترین تجربه لذت از رانندگی را فراهم می آورد.

این فقط یک چهارم مپ بازی با 40 درصد کامل کردن است! مسابقات و دوربین ها و جام ها و H علامت سایت فستیوال است و آن دایره های بنفش هم محل های جتسجو به دنبال انبارهای گم شده با بدنه های خودرو های کلاسیک هستند که باید کشف شوند.

بازی شروع می شود! میتوانم به یک مسابقه exhibition بپردازم و با 11 خودروی دیگر رقابت کنم. شاید پژو1984 را وارد مسابقه کنم برای یک مسابقه Point to point در گذر از جادهای خاکی منطقه outback استرالیا. شاید اینبار BMW تیونینگ شده با نهایت قطعات را برای شرکت در مسابقه تکنیکی Circuit ریس اطراف بهشت سافاری بیاورم؟ بعد از اکسهبیشن حالا فقط championship است و تصاحب جام فقط یکی از این مسابقات و حالا 999 تای دیگر باقی است!تازه بعد از برنده شدن هر اکسهبیشن و بعد چمپیون شیپ، جادوی هورایزن شروع می شود زیرا تک تک مسابقات بازی قابلیت سفارشی سازی دارند . اغراق نیست اگر بگویم با ترکیب این همه ماشین و محیط و مسابقه های گوناگون و بعد قابلیت سفارشی سازی هر مسابقه کامل شده برای یک کلاس ماشین خاص یا یک تعداد ماشین خاص می توان صد ها هزار!! مسابقه خلق کرد. دقت کنید به مثال:

یک جام ساده بازی شامل سه بخش است- اول اکسهبیشن دوم rivals و سوم championship ، برای کامل کردن بازی باید همه اکسهبیشن و چمپیون شیپ ها را کامل کنید . بدون استثنا. در rivals قادرید درهر لحظه از بازی در هرکجای بازی با هر تعداد از خودروها و با هرکلاس یا هر خودرویی رقابت کنید. پاداش در حالت rivals فقط محدود به تجربه و مالی است و شما فن بیس را افزایش نمی دهید. با کامل کردن مسابقات اکسهبیشن بخش چمپیون آزاد میشود اینها جام های از پیش طراحی شده توسط سازندگان برای کامل کردن بخش تک نفره هستند زیرا عظمت هورایزن سه فقط با واژه گم شدن در حجم عظیم محتوی واقعا گم شدن در این محیط بزرگ قابل توصیف است و باید ساعتها وقت صرف کنید تا متوجه شوید باید چه کنید و تازه چه کارهایی برای کامل کردن بازی لازم است زیرا احتمالا 30 ساعت قبل فقط داشته اید فریاد میزده اید وبا رانندگی بی هدف و با سرعت سرسام آور از این بازی زیبا لذت میبرده اید.

هر مسابقه ای را که پایان یافت میتوانید از نو ایجاد کنید. با قوانین جدید با ماشین های هم کلاس یا رقیب . برای مثال میخواید بین سوپر GT ها مسابقه راه بیاندازید ؟ خوب هم فراری هم مرسدس هم BMW هم آئودی و هم بنتلی قادرند در این مسابقه شرکت کنند حالا هرکدام ازاین سازندگان چندین خودروی Super GT دارند!! پیچیدگی و تنوع و آزادی عمل در هورایزن شما را به فکر وا میدارد.نوع دیگرمسابقات جذاب Head to Head می باشد که در حال رانندگی پیش می آیند و شما ناگهان برای مثال یک لامبورگینی قدرتمند جلوی خود می بینید در جلوی شما در حرکت است و شما سوار بر یک فراری کالیفرنیا می باشید با قرار گرفتن پشت سر رقیب و چراغ زدن کورس آغاز می شود و یک مسیر تصادفی توسط بازی برای شما مشخص می شود تا هر که زودتر به خط پایان رسید برنده باشد. این مسابقات هیجان خاصی دارد.

نوع دیگر مسابقات street Rcae ها می باشند که با انجام دادن چندین Head to Head آزاد می شوند و مسابقات غیر قانونی می باشند و اکثرا در شب و هوای بسیار بد با رقبایی خطرناک انجام می شوندو مسیرها طولانی تر از Head to Head ها می باشد و از پیش تعیین شده.با کامل کردن چندین Street Rcae سرسخت ترین های هورایزن یعنی Midnight event آزاد می شود که در نیمه شب برگذار شده و بسیار سخت هستند. این مسابقات میتوانند هر وسیله نقلیه ای را در خود شرکت دهند و کلاس برای آنها معنا ندارد پس اگر با تویوتا کرولا وارد مسابقه شدید و شاهد حضور فراری لا فراری ، آوانتادور و کونیخ زک بودید نترسید وسریع کنسل کنید !!!

Bucket list هم یک سری چالش های درجه بندی شده ازآسان تا بسیار سخت است که باید کامل شوند. رسیدن به یک سرعت خاص با یک خودروی مشخص، رسیدن به یک نقطه در زمان مشخص، طی کردن مسیر بدون آسیب رساندن به خودرو و انجام یک پرش بسیار بلند نمونه های این باکت لیست ها می باشند.

لیست خودروها در هورایزن 3 در چندین بخش تقسیم بندی شده اند به این بخش ها کلاس خودرو گفته می شود و هر کلاس به یک در جه عددی محدود است. کلاس یک خودرو با مجموعه ای از پارامترهایش مشخص می شود. کلاس خودرو ها را میتوان براحتی با بخش تیونینگ مفصل بازی تغییر داد جایی که بازهم هواریزن 3 میدرخشد انگار بهترین NFS های تاریخ در هم یکی شده اند و با بهترین گرافیک ممکن در بهترین محیط ممکن عرضه شده اند. شرم بر EA با این اشتباهاتش در حق سری!

لیست ماشین ها و تواناییها و کلاس شان. این یک فورد فالکن است یک ماسل کار عادی که من به کلاس s1 یعنی ابر اتوموبیل ها تیونینگش کرده ام.RWD یعنی نیرو به چرخ عقب،قیمت و دیگر اطلاعات بخوبی مشخص هستند.

یکی از شگفت انگیز ترین بخش های تیونینگ بازی تغییر کلی ماهیت خودرو می باشد. بعداز تیونینگ کامل شما اجازه می یابید برای مثال با حذف کامل سیستم 4WD از یک خودور ماهیت برای مثال انتقال نیرو به محور عقب را به آن بی افزایید تا خودرویی مناسب دریفت زنی ایجاد کنید. یا اینکه یک خودروی AWD را به FWD تبدیل کنید . در کل این تغییرات اینقدر گسترده و موثر هستند که واقعا در یک نوشتار جا نخواهند گرفت. تیونینگ خودرو تمام بخش های خودرو را در بر می گیردهمه همه شاسی و کاهش وزن وسیستم ترمز و فنر بندی و موتور توربو شارژ و گیربکس و خنک کننده ها و … لاستیک ها و ارتفاع ماشین و کیت های بدنه و… که در بخش سفارشی سازی ظاهری خودرو جا دارند در کنار تغییر رینگ های زیبا و نقاشی و سیستم تزیین لایه ای نقاشی روی بدنه هورایزن 3 را به رویای هر ریسینگ باز بدل کرده است! برای برخی ماشین ها نیز یک کیت های آماده نیز حضور دارد که میتوان کل ظاهر و باطن خودرو را به یک سفارشی کاملا متمایز بدل کرد. برای اکثر ماسل کارها کیت های لجندری وجود دارد.

خودرو ها در کتگوری های مختلف از سری D تا S2 قرار دارند. که پایین ترین تا بالاترین رده قدرت و سرعت و هندلینگ را در بر میگیرند.D,C,B,A , S1 و S2 که هایپر کارها هستند رده های خودرودهای هورایزن را تشکیل میدهند. تک تک خودرودهای این کلاس ها هدفمند طراحی شده و اکثر این خودروها با قابلیت تیونینگ گسترده قابلیت رفتن به کتگوری بالاتر را دارند. یک دوج چلنجر یک الد اسکول ماسل کار، با تیونینگ میتواند به کلاس های حتی S1 نیز برسد وجذابیت ها تازه آزاد می شوند! وقتی 1000 اسب بخار موتور Hemi روی یک ماسل کار قدیمی قرار گرفت و با پایین آوردن شاسی و کیتهای بدنه و تغییرات گسترده ولی مخفی به یک اسلیپر کار بدل شد، آن وقت است که به راز جذابیت سیستم تیونینگ فورزا پی میبرید. وقتی با ماسل کار اسلیپر به جنگ یک خودروی بسیار مدرن تر و قویتر رفتید وقتی برنده بیرون آمدید واقعا حس شگفت انگیزی است.

FH3 فقط یک بازی ریسینگ آرکید نیست. زمین بازی بزرگ و متنوعش پر است از کارهایی که میتوان با خودرو انجام داد و جهان Open world اش از بعد طراحی و به خدمت گرفتن المان های جهان طراحی شده به شکل صحیح برای گیم پلی، آن را در زمره بهترین جهان های Open world خلق شده بازی های رایانه ای قرار میدهد. مرکزش یک فستیوال است جایی که همه برای مسابقه می آیند و هم می آیند تا از جادهای باز و بدل کاریهای مخفی در دل طبعیت لذت ببرند. خیابان و جنگل و کوه و کوهستان و دره و دشت های فراخ زمین بازی من است. خود فستیوال چندین سایت دارد و هر سایت در یک محیط خاص قرار گرفته که نماینده یکسری مسابقات است. برای مثال فستیوال Outback در کنار صحرا به خودی خود offroad و اکستریم Offroad را فریاد میزند.دشت های سوزان و وسیع جان میدهند برای راندن اسطورهای رالی با سرعتهای بالا.

این یک جهان بدون قانون است البته مسابقات و خود فستیوال و کلاس بندی و دقیق و شکلی قانونی دارند ولی جهان بازی واقعا یکی از بهترین جهان های بی قانون است. جایی که دوربین های سرعت برای سریع رفتن به شما جایزه میدهند! جایی که پرش های عظیم و شکاندن بیلبوردهای جایزه و تجربه هیچ مشکلی ندارد و جایی که پیدا کردن یک خودروی کلاسیک در یک انبار مخفی و دوردست بدین معنی است : شما صاحب آن کلاسیک هستید!

پلی گراند تمام کانسپ های سری های قبلی خود و خود Forza motor sport را با سری بازیهای Dirt , NFS و Test Drive unlimited ترکیب نموده و برترین استفاده را از این کانسپت برده است.همانند بازی های قبلی شما یک راننده خام یا ناشناخته نیستید و به عنوان لیدر فستیوال باید تا میتوانید فن جمع آوری کنید. شما مختارید در این سناریوی درخشان که ذره ای محدود نباشید. آزاد بودن حق مسلم شما درافق سه می باشد. من تمام بازی های فورزا هورایزن ها را بازی کرده ام و باید بگویم هورایزن 3 از دید ابعاد و تنوع و ساختار بازی لیگ ها جلوتر است. چالش های هورایزن حتی بسیار سخت ها نیز لذت بخش هستند زیرا راندن ماشین ها بسیار لذت بخش است. این بازی یک شبیه ساز نیست ولی نمیتوان آنرا بی توجه به سیستم های شبیه سازی، نامید. مرز بین شبیه ساز و آرکید چنان استادانه درنوردیده شده است که باید به پلی گراند آفرین گفت.

چندین درجه سختی در بازی وجود دارد این نهایت آنها است Unbeatable. شما میتوانید تجربه خود را در هرسطحی سفارشی کنید. روی درجه سختی نهایت جایزه ها نیز بشدت افزایش میابد ولی این درجه رابعد از تست کردن زیاد بسیار سخت یافتم. با کنترلر روی یک یا دو درجه پایین تر مثل expert که بازهم بسیار سخت است کمتر اذیت خواهید شد. فکر دیگر درجه سختی ها را نکنید من همه چیز را در حالت سیمولاتور قرار داده ام.

حس واقع گرایی در بازی موج میزند، بله 150 متر پرش میکنید یا در مزارع با سرعت 200 کیلومتر رانندگی میکنید ولی خوب این یک بازی است نمیتوان با توجه به این ویژگی ها که برای خلق سرگرمی ایجاد شده اند بازی را نقد کرد و آن را فقط یک آرکید خالص نامید. بازی واقع گرایانه است ولی نه تاحدی که لذت بردن تان را مختل کند و این سطح رعایت حد فاصل بین آرکید و سیمولاتور تا کنون در هیچ بازی دیگری دیده نشده است. یک سری خودرو ها در یک سری مسیر ها بهتر عمل میکنند ولی شما آزادید تا یک هایپر کار رابه ساحل ببرید. درست است که به سختی میتوان چنین خودرویی را در چنین مسیری هدایت کرد ولی هنوز هم در چنین کارهایی جذابیت های زیادی وجود دارد.

در هنگام اولین تجربه راندن در هورایزن و به محض اولین گذر از پیچ با کنترلر حس وزن و قدرت هرخودروی خاص دستم می آید و از همه مهمتر در کمر پیچ محدویت های هر خودرو را بلافاصله درک میکنم، اینها ویژگی های خوب یک شبیه ساز هستند. فیدبک های منتقل شده به من ازطریق آنالوگ ها چنان دقیقند که برای لحظاتی مکس میکنم این همه حس وزن و کرنر گیری را چگونه احساس میکنم؟ سری هورایزن جشن علاقه مندان خودرو هاست پس هر خودرو باید سواری لذت بخشی داشته باشد. پنجاه ساعت داخل بازی هنوز هم گستره خودروها و اسکوپ محیط و آزادی عمل بازی را برای من تازه تازه نگه داشته است ؛ هر لحظه بازی انگار تازه است.

هرگاه حوصله تان از رنگ سبز سر رفت به کوهستان طوفان DLC بازی سری بزنید! و بیاد سری بازیهای DIRT در برف و یخ و محیطهایی فراموش نشدنی رانندگی کنید. سکانس ورود به این محیط از بالای یک قله با طوفان شدید یک کلام خیره کننده است. در اینجا هم همانند بازی اصلی کلی مسابقات وجود دارد. ضمناً برای رفتن به این کوهستان سرد باید از فرودگاه اوتبک سفر کنید.

شما میتوانید مسیر تجربه گیری و ارتقاء خود را برای خود سفارشی سازی کنید. در حالت پیش فرض هورایزن سه یک بازی راحت پیشرونده است شما می توانید بازی را در حد بسیار ابتدایی آسان کنید کاری که من اصلا پیشنهاد نمیدهم. دستیاران رانندگی ، سیستم های پایداری و حتی ترمزگیری خودکار در پیچ ها و تمایل فرمان به زوایه پیچ و… از این گونه کمک ها هستند. هوش مصنوعی هم بشدت آسان و بخشنده میشود و انگار اصلا وجود ندارد. این گونه تنظیمات را من فقط 5 دقیقه تجربه کردم و بلافاصله به نهایت درجه سختی بازگشتم. اینجاست که هورایزن به یک شبه فورزای آرکید – سیمولاتور تبدیل می شود. با افزایش سختی میزان تجربه و پاداش مالی نیز افزایش می یابد و سیستم Drivatar یا سیستم خلق AI براساس الگوی رانندگی ما با هردرجه سختی بلافاصله آداپته می شود و مهار خودروهای تحت کنترلAI در درجات سختی بالا کاری می شود چالش برانگیز و هیجان انگیز.

هوزایزن 3 فقط به عنوان یک بازی ریسینگ موفق نمی شود، این یک Open worldدر بهترین حالت خود است. جهانی که در خدمت بازیباز است نه برای اینکه ادعا کند چقدر جهان بزرگی دارد که xمایل طول و xمایل عرض دارد. هر فعالیت پاداشی دارد پول اجازه میدهد خودرو و ارتقاء خریداری کنید.XP اجازه میدهد Level گیری کنید و تعداد فن ها باعث می شود تا سایت های فستیوال جدید را راه انداخته و مسابقات جدیدی را آزاد کنید و مپ بازی را بیشتر از قبل از کارهایی که باید کامل شوند پر کنید.

در هنگام هرکاری در جهان بازی skill point آزاد میشود که به صورت ریل تایم جمع آوری میشود و در صورت تصادف و یا چند لحظه توقف قطع می شود. با chain کردن اسکیل ها به یک دیگر برای مثال راندن با سرعت بالا ناگهان سبقت و بعد ناگهان دریفت و و… اسکیل پوینت وارد فاز مولتی پلایر می شود و کومبو میگیرید. با رسیدن به درجه هایی پرک ها آزاد می شوند که توانایی های جذابی را برای شما آزاد میکنند.

فورزا هورایزن 3 بخوبی روی پی سی اجرا میشود. من چند وقت است موقع تست بازی ها از رم هشت گیگ استفاده میکنم ببینم شرایط چطور است! اکثر بازیها حتی مدرن ترین ها را بارم 8 گیگ تست زده ام. هورایزن حتی در 4K هم با هشت گیگ رم اجرا میشود. روی سیستم با کارت 980 TI بازی براحتی روی 4K با نزدیک به 55تا 60 فریم در الترا با 2xAA اجرا می شود که در صورت کم کردن AA یا سایه حتی میتوان در 4K به 60 فریم قفل هم رسید. در 1080 یا 2k که دیگر هیچ! بازی با 30 فریم قفل هم براحتی قابل بازی است زیرا 30 فریم قفل بازی بسیار عالی توسعه داده شده و بلار عالی دارد که فریم ها رابخوبی در یکدیگر محو میکند و بسیار روان به نظر میرسد. هرچه باشد بازی در نسخه کنسولی 30 فریم بر ثانیه اجرا می شود.

ساختار بازی های ریسینگ تقریبا شبیه هم است. یک سری مسابقات است، بعضی ها یک نیمچه داستانی دارند و یک سیستم پاداش و شهرت و .. برخی بخش ارتقاء خودرو دارند برخی هم نه. در کل از لحاظ ساختار، بازیهای ریسینگ را نمیتوان خیلی متفاوت دانست. هواریزن سه کل این ساختار را میگیرد یک کانسپت تازه برداشت میکند و بقیه اش را در سطل زباله می ریزد. این بازی خلق شده برای ساختار شکنی. تصور کنید در حال شرکت در یک مسابقه سوار برلامبورگینی هستید و خورشید در حال طلوع و نور آفتاب بر صورتتان می تابد و نمیگذارد درست ببنید. عرق سردی بر صورتتان نشسته زیرا هوش مصنوعی بیداد میکند. در پیچ بعدی، کرنرینگ قدرتمند سوپر ماشین خودر را به خدمت میگیرید. ناگهان به یک پیچ سرسخت میرسید که گویی شیطان رسمش کرده است! به سمت Apex پیچ جاده را میبرید ناگهان یک لحظه تعادل خود را از دست داده به خاکی میروید و زمان در حال ازدست رفتن است هوش مصنوعی به پیچ میرسدو اکثرا بی خطا پیچ را طی میکنند شما به سرعت شتاب میگیرید در کفی ربرو چند تایی را رد میکنید ولی دوم یا سوم می شوید. میدانید که مبارزه منصفانه بود و این مهارت خودتان بود که اینگونه رانندگی کردید. این فقط گوشه ای از حس خوب پایان دادن به مسابقات FH3 خواهد بود. در درجه سختی بالا تمام قواعد هواریزن 3 تغییر میکند و بازی به یک شبه دارک سولز بدل می شود و باس آخر نیز خودروی Drivatar شماره یک است که بهترین هوش مصنوعی با دقتی مرگبار آن را هدایت میکند.

گیم پلی هورایزن 3 نقطه اوج طراحی یک semi-Sim یا شبه سیمولاتور خواهد بود زیرا فقط آنقدر کمک به تازه کاران می کند تا زده نشوند و حرفه ای ها را هم راضی نگه دارد. سیستم دقیق رانندگی هورایزن را که میتوان مدتها درباره اش به بحث نشست ناشی از سالها توسعه موتور فورزا بوده است که اکنون بعد از 6 شش شماره فورزا موتور اسپورت و 2 شماره هورایزن اوج بلوغ خود را طی میکند. صدا پردازی در هورایزن یکی از بهترین صدا پردازی های تاریخ بازی های ریسینگ به شمار میرود. با گذر از غارهای تاریک ناگهان صدای اگزوز خفه می شود با خروج از آن حتی صدای زوزه توروبو شارژ نیز تغییر میکند. صدای حتی کوچک ترین ریگ ها در برخورد با بدنه ماشین به خوبی به گوش می رسد و صدای گذر از کنار گارد ریل ها در سرعت بالا بخوبی نمایان گر سرعت بالای شماست اما این صدای لاستیک ها در جاده خیس است که شما را از خود بیخود میکند.

هورایزن عظیم و گوناگون است . نمی توانم از آن ایراد بگیرم زیرا ایراد گیری از هورایزن یک بی احترامی بزرگ است! اگر نکاتی منفی باشند که آنقدر ناچیز هستند، آنقدردر برابر تجربه فراموش نشدنی بازی کوچک که نامبردن آنها حتی ارزشش را هم ندارد. بالانس عالی بین سیمولاتور و آرکید لحظات عالی و شاد و زیبایی خیره کننده متفاوت بودن در کنار ارائه یک ریسینگ ناب و تمام ویژگی های خاص اش، هورایزن را به بهترین ریسینگ عمر من تبدیل کرده است. ترکیبی از هر آنچه خوب است بدون نکات منفی شان.

هورایزن 3 بهترین هورایزن تاریخ است و بهترین ریسینگ PC حتی باوجود عرضه شدن Forza Motorsport 7 تجربه ای فراموش نشدنی از اینکه چگونه یک استودیو اسپین اف سازدرسی به تمام بازیسازان میدهد که هرگز فراموش نکند. از اکنون برای هورایزن 4 لحظه شماری میکنم . براستی هورایزن بهترین ریسینگ تاریخ پی سی و برترین ریسینگ نسل است.

رضا قاسمی

 

 

درباره ی MahdiFi

خوره بازی و عاشق بازی سازی 24 ساعت پا کامپیوتر - کمپانی های مورد علاقه : مایکروسافت و سونی -

همچنین ببینید

دانلود بازی Crash Bandicoot N. Sane Trilogy + کرک

بازی Crash Bandicoot N. Sane Trilogy یکی از جذاب ترین بازی در سبک پلتفرمر منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *