خانه / بررسی / بررسی بازی Assassin’s creed Origins

بررسی بازی Assassin’s creed Origins

وقتی  قصد داریم یک تصویر کلی از تاریخ یک اثر را به نمایش بگذاریم؛ بعضی مواقع بهتر است به ریشه ها برگردیم.  Origins  این ایده را  با تمام وجود پذیرفته  و خود را در بستر یک جهان  باز دینامیک در اینجا مصر باستان قرار داده است. اگر چه میتوان گفت این حرکت خوبی است  و آینده بهتری را برای سری  پیش بینی میکند ولی  از طرفی کاملا مشخص است  هسته گیم پلی  و عناصر  اجرایی آن برای پا  به پا حرکت کردن  با الگوی جهان کاملا باز و  ابعاد عظیم آن مشکلاتی دارد. Origins که در مرز بین پیش در آمد و  دنباله حرکت میکند از طرفی  ما را به آغاز راه فرقه برادران آدمکش میبرد و از طرفی دیگر راه را برای  خط داستانی زمان جدیدی برای زمان معاصر هموار میکند. داستان بازی که در عصر پادشاهی خاندان Ptolemaic  رخ می دهد بخش  بزرگی از تاریخ مصر باستان را  به نمایش می گذارد.

شما درنقش Bayek  یک رنجر مجای،  راهی سفری مخاطره انگیز می شوید تا   از یک فرقه مرموز ماقبل تمپلار ها ، انتقام بگیرید.  Bayek در حالی که  در جهان  بزرگ شمال آفریقا سفر میکند با چهره های تاریخی همانند کلوپاترا یا ژولیوس سزار نیز ملاقات هایی دارد. او مخفی کاری میکند،  چاقو میزند، گنج پیدا میکند و با  شکار برخی از مقامات عالی رتبه سیاسی مصر  بخش های نادیده از  سرنوشت پادهشاهی را به تصویر می کشد. تیم سازنده این بار  تمرکز  اصلی داستانی این  قسمت  را روی شخصیت اصلی و یارانش گذاشته و شخصیت های تاریخی که معمولا در طی سری  نقش اساسی  در قسمت های قبلی داشتند اینبار کمی به  حاشیه رانده شده اند. Bayek خود شخصیتی است که تاثیر گسترده ای در جهان بازی دارد و به  جهان اطراف خود و یارانش  اهمیت زیادی می دهد و  علیرغم اینکه در زندگی با تراژدی روبرو شده است و در راه گرفتن انتقام از آنهایی که به او ظلم کرده اند ثابت قدم می باشد،  همیشه  به  نیازمندان یاری می رساند و به عنوان یکی از قهرمان های سری، شخصیتی مناسب به نظر می رسد

Originsاز ستینگز  خود استفاده خوبی میکند، اگر همانند من از خیابان های پاریس و لندن اصلا خوشتان نیامد، حق دارید – خیابان های  شبیه هم کجا و  محیط های  زیبای شمال آفریقا کجا !  اکثر بازیهایی که از این لوکیشن   بهره برده اند   نمایشی جذاب داشته اند و  این  به جذابیت ذاتی قاره افریقا و مخصوصا مصر باستان بر میگردد. درگیری های ایدولوژیک و  برخورد های فرهنگی در طی تاریخ Ptolemaic در مصر  به اوج خود رسیده بوده اند و در بازی نیز این کلش های فرهنگی/ اجتماعی  حضوری پر رنگ دارند. در حدود 30 ساعت خط داستانی اصلی شما در طول مصر سفر میکنید و با یاران مختلف و دشمنان مختلفی روبرو می شوید . جهان بازی  جذاب است و  حس زندگی و زنده بودن را در خود به خوبی به نمایش میگذارد.

از دسته پرندگان که هنگام گذر شما از مرداب ها  پرواز می کنند، تا سوسمار های عظیم  لب نیل  و دیگر حیوانات وحشی، نمایش Origins از این محیط زیست جذاب زیباست. در کنار اینها این اکوسیستم یک هوش مصنوعی نیز قرار دارد که رفتار های زیستی این  جانوارن را با یکدیگر بالانس میکند. در یک لحظه شما در حال شتر سواری هستید و یک لحظه دیگر  چند اسب ابی به سمت شما یورش می برند. تراکم جزییات و عناصر محیطی بسیار بالاست  و شهر های پرجمعیت  بخوبی طراحی شده اند و شاید بتوان گفت Origins بهترین طراحی محیطی تاریخ سری را  به نمایش میگذارد.

بازی در نقشBayek بسیار آموزش دهنده است و کلی اطلاعات تاریخی در اختیار مخاطب قرار می دهد.  موضو عات سیاسی و  گلادیاتور ها و مسیر های مسابقات سریع و  بنا های مهم و ..در کل حجم اطلاعات   تاریخی بازی بسیار بالاست. درگیر یهای عظیم بین ارتش  امپراطوری روم و مصر و تاثیر آن بر سرزمین  نقش اساسی در خلق هسته روایت داستانی  ایفا میکند و معنای خاصی به  ماموریتهای اصلی و خط داستان های فرعی بازی میبخشد. موضوعاتی همچون نژاد پرستی  وسیاست های مستعمراتی و موضوعاتی چون زن گریزی سیستماتیک در طی بازی بخوبی نمایش داده میشوند.

خود بایک برای اکثر مناطقی که به آنها سفر میکند یک بیگانه است و بنابراین  حس برخورد با این موضوعات  برای مخاطب   قدرت بیشتری دارد. جایی باید یک صاحب خانه ظالم را مسموم  کنید و در جایی دیگر به بچه های شهر  حقه های پارکور بازی یاد دهید. Origins  پر است از لحظات خاص و متفاوت، برخی بخوبی در دل ساختار روایی بازی جا گرفتنه اند برخی هم شعاری و کلیشه ای هستند ولی وظیفه خود را به انجام می رسانند.

با کوچ کردن از آن فرمول مشخص سری بازی های اسسنز،  اکنون با محیط هایی هاب گونه و  تقریبا جدا از هم و ایزوله برای انجام ماموریت ها روبرو هستیم. سطح آزادی  که Origins در در اختیار مخاطب قرار میدهد یک پله از تمامی بازیهای سری بالاتر است.  فعالیت ها و کویست های جانبی اکنون با جهان بازی  یکپارچه تر شده اند  شما قادرید با آزادی بیشتری آنها را انجام دهید. هر منطقه چندین نقطه جذاب برای کاووش  در خود قرار داده است برخی کاملا در مسیر دید شما مشخص  هستند  مثل یک واحه یا بقایای یک قلعه خرابه  و برخی مخفی، مثل  تومب ها و غارهای زیر زمینی  آماده برای  شما تا رازهای درونشان را کشف کرده و  گنج های با ارزشی را پیدا کنید.

در کنار  معرفی محیط های جدید و ساختار های  گیم پلی  تازه نفس، Origins یکی از ارکان اصلی سری  را دچار تغییرات اساسی نموده است: مبارزات ریل تایم و  دینامیک تر با دفاع های همزمان. دشمنان اکنون  حس  فعال تری دارند و نبردها پر انرژِی تر هستند. مبارازت   سریع و نامشخص و حرکات نه چندان جذاب یونیتی و  سندیکیت را فراموش کنید. من واقعا از مبارزات قبلی لذت نبردم –به حرکات ایوی در سندیکا دقت کنید: یک سری  حرکات سریع با عصا بر سرکوبیدن و  کارد قرمز پررنگی که دور هدف  ایجاد می شد گویی سیبل تیراندازی است!  مبارزات این قسمت پویا تر از قبل شکل میگیرند و  وارد شدن و خارج شدن از کمبات  طبیعی تر انجام می شود. ضربات ریتمیک سری و الگو های کانتر اتک ها بهتر شده اند و  ضربات با زمانبندی دقیق تر مبارزات را چالش برانگیز تر از قبل نموده اند.

سلاح های دوربرد  و مبارزات از راه دور  نیز تغییراتی دیده اند و میزان مانور شما در هنگام استفاده  از آنها و دقتشان افزایش یافته است. برای هدف گیری دقیق یک قابلت زمان آهسته نیز اضافه شده که  باعث می شود که در  هنگام پرش یا  هدف گیری های سرعتی بتوانید اهداف را با دقتی مرگبار  مورد اصابت قرار دهید. بایک یک جنگجوی قهار است و سکانس های  نبرد با گلایدتورها و  کمبات فیشنر های او بسیار هیجان انگیز از کار درآمده اند. البته از آنجایی که الگوی مبارزاتی جدید برای درگیر  های  تک به تک بیشتر مناسب است ، درگیری همزمان با چند  دشمن کمی کار را سخت خواهد کرد  مخصوصا به دلیل سیستم قفل دوربین روی هدف که البته میتوان بدون قفل کردن روی هدف جنگید  و از اوضاع اطراف خود در میدان نبرد خبردارتر بود زیرا دوربین قفل  زاویه دید شما را در میدان نبرد محدود میکند.

 سعی در Assassin’s Creed Origins این بوده  که عناصر  مخفی کاری- اکشن سری با ساختار جدید جهان باز نقش آفرینی یکپارچه شود. البته در میان نیز مشکلاتی وجود دارد برای مثال سیستم لوت جدید بازی که به شما اجازه میدهد به صورت ریل تام از دشمنان لوت دریافت کنید خود بازی را جالب تر نموده ولی مشکلاتی نیز فراهم کرده است. شما باید وقت زیادی را به دنبال  لوت های خوب بگردید زیرا هنگامی که پشت سر سرباز الیت دشمن قرار گرفتید و متوجه شدید چاقوی اسسن شما برای کشتن  این دشمن ضعیف است  قطعا از اینکه لوت بهتری پیدا نکردید پشیمان خواهید شد.

 شکار و جنگیدن با  حیوانات نیز جالب است . در جایی شما باید از گله شیرها گذر کنید ! و در جایی دیگر با شتر از صحرای مرگبار بگدرید. شاهین شما در اینجا حکم دید ماهواره ای شما را دارد و همه چیز را برای شما مارک  میکند چه کمپ  دشمن چه موجودات زنده، سکانس های شنا زیر آب و فرار از دست تمساح های آدمخوار رود نیل نیز هیجان انگیز و  بیادماندنی هستند.

در کل Origins توانسته سری را به قله های جدیدی هدایت کند و البته این تغییرات  بدون مشکل هم نبوده اند.بهرحال جهان Origins  برای کاووش تازه و جذاب است  و این جذابیت بر گرفته از محیط بازی جذاب  و داستان خوب آن  می باشد. در طی سالهای اخیر سری، تغییرات گسترده ای به  خود دیده  و Origins  گویی اولین قدم صحیح در  خلق یک سفر تازه است.  مشکلاتی در طی سفر خواهد بودولی پایان راه و مسیری که برای آینده سری مشخص میکند درخشان  است.

رضا قاسمی

درباره ی MahdiFi

خوره بازی و عاشق بازی سازی 24 ساعت پا کامپیوتر - کمپانی های مورد علاقه : مایکروسافت و سونی -

همچنین ببینید

دانلود بازی Crash Bandicoot N. Sane Trilogy + کرک

بازی Crash Bandicoot N. Sane Trilogy یکی از جذاب ترین بازی در سبک پلتفرمر منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *