خانه / سفارشی / اورکلاک: اورکلاکینگ چیه؟کجاست؟چطوریه؟

اورکلاک: اورکلاکینگ چیه؟کجاست؟چطوریه؟

اورکلاکینگ به فرآیندی گفته می شود که طی آن تنظیمات سخت افزاری به منظور افزایش سرعت و عملکرد سیستم ،از مقدار اولیه تعریف شده توسط سازنده افزایش می یابد.این کار معمولا در مورد سرعت گذرگاه مادربرد ها،سرعت پردازنده ها،فرکانس حافظه ها و کارت گرافیک ها و یا همه آنها صورت می گیرد.این عمل به صورت روز افزونی توسط گیمرها و خوره های کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد.

پردازنده های مرکزی یا CPU معمولا توسط سازنده آنها به منظور یافتن فرکانسی که در آن دچار اشکال و یا خطا می شوند،مورد آزمایش قرار میگیرند،سپس فرکانس  یا سرعت پیش فرض را بر روی مقداری  کمتر از آنچه که پردازنده دچار اشکال می شود(فرکانس یا سرعت مطمئن و پایدار)،قرار می دهند.

برخی مواقع سازندگان به دلایلی محصولی سریع تر را محدود و در قالب محصولی ضعیفتر به بازار عرضه می کنند که برای اورکلاکرها ثروتی باد آورده تلقی می شود،در حقیقت چیزی فراتر از آنچه که انتظار میرفت به دست می آورند،نظیر برخی پردازنده های AMD که تعدادی هسته مخفی قابل استفاده داشتند.

با اورکلاک کردن فرکانس گذرگاه سیستم میتوان بهبودی کلی را در کل سیستم به وجود آورد که میتواند سرعت کلیه اجزای سیستم را افزایش دهد.اگر فقط پردازنده مرکزی اورکلاک شود،کل سیستم دچار افزایش کارایی نخواهد شد.

برای برخی اورکلاکینگ صرفا یک سرگرمی است،اما خوره های سخت افزار هزینه زیادی را صرف تهیه کولرهای قدرتمندی به منظور دستیابی به بهترین نتایج می کنند.با این حال اورکلاکینگ برای عده ای باعث افزایش رایگان کارایی می شود.

باید در نظر داشت که اورکلاکینگ هریک از اجزای کامپیوتر میتواند ضمانت نامه یا گارانتی آن را باطل کند.

اورکلاکینگ غالبا در مورد پردازنده های مرکزی،ماژول های حافظه و پردازنده های گرافیکی صورت میگیرد،اغلب اورکلاکینگ ها از طریق بایوس مادربرد اعمال می شود اما برنامه هایی هم هستند که به وسیله آنها می توان از داخل خود سیستم عامل اقدام به اورکلاکینگ کرد.

باید در نظر داشت که اورکلاکینگ در شرایط نادرست(دمایی و ولتاژی) , با اطلاعات ناکافی و  استفاده از تنظیماتِ نادرست میتواند باعث آسیب به قطعات و باطل شدن گارانتی گردد (البته در بعضی موارد).

نویسنده: خبات کریمی

درباره ی MahdiFi

خوره بازی و عاشق بازی سازی 24 ساعت پا کامپیوتر - کمپانی های مورد علاقه : مایکروسافت و سونی -

همچنین ببینید

دانلود بازی Crash Bandicoot N. Sane Trilogy + کرک

بازی Crash Bandicoot N. Sane Trilogy یکی از جذاب ترین بازی در سبک پلتفرمر منتشر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *